Czyszczenie BIKu prawdy i mity

Konkurs na Blog Roku 2015

Dziś na grupie Po Nitce Ariadny pojawiła się prośba do grupowiczek o podarowanie innym czegoś od siebie, co ma związek z pracą, jaką wykonujemy.

Zastanawiałam się dość długo, bo jako doradca kredytowy nie mam dużego pola manewru. Szukałam czegoś, co przydać się może każdemu. Pomyślałam wtedy o usłudze czyszczenia BIKu. Każdy w swoim gronie ma kogoś znajomego, komu w pewnym momencie potknęła się noga, co zaowocowało pogorszeniem raportów w BIK. Mam nadzieję, że tym wpisem pomogę przynajmniej części z tych osób.

Ponad dwa lata temu zajmowałam się dodatkowo oddłużaniem  i wtedy najczęstszym problemem były negatywne wpisy w BIK. Krążyła plotka, że te wpisy można usunąć. Cały czas w internecie można znaleźć oferty różnych biur, które za duże pieniądze oferują wyczyszczenie z BIK negatywnej historii. Ja ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć tyle:

Za zgodą banku, który dokonał negatywnego wpisu można usunąć te wpisy, które dotyczą kredytów spłaconych i zamkniętych. I tylko takich.

Nie spotkałam się z przypadkiem usunięcia z BIKu wpisu, który dotyczy opóźnień w spłacie bieżącego kredytu.

Jak to działa?

BIK jest instytucją zbierającą raporty z banków. Każdy bank wysyła do BIK (przeważnie na koniec miesiąca) raport o aktualnym stanie danego kredytu. Podpisując umowę kredytową czy nawet sam wniosek wyrażamy zgodę na przekazywanie naszych danych do BIK i dość często zgoda ta obejmuje również zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania. BIK takie dane udostępnia w okresie do 5 lat po wygaśnięciu (spłacie) zobowiązania. To na wniosek banku BIK może zaprzestać przetwarzania i udostępniania danych o naszych zobowiązaniach. Nawet, jeśli jakimś cudem BIK dokona wykreślenia zobowiązania, czy samego wpisu o opóźnieniu to i tak na koniec następnego miesiąca bank wyśle raport o aktualnym stanie tego kredytu. Nie dajmy się omamić obietnicami pseudo znajomości w BIK.

Czy warto dbać o historię w BIK? Oczywiście, że warto. Na podstawie danych o nas zebranych BIK wystawia nam ocenę punktową.  Jest ona zależna od naszej historii spłat kredytów a także od ilości zobowiązań, które zaciągnęliśmy oraz tzw. zapytań w bankach o kredyt. Klient, który nigdy nie zaciągnął żadnego zobowiązania w banku nie posiada punktacji w BIK. To też bardzo często jest przyczyną odmowy udzielenia kredytu. Dlaczego? BIK nie potrafi ocenić tego klienta, nie wie, jak się zachowa po wzięciu choćby małego kredytu, nie może mu więc wystawić żadnej opinii.

Co zrobić, aby BIK wystawił nam dobrą lub bardzo dobą opinię do banku, w którym staramy się o kredyt?

Musimy mieć w historii BIK przynajmniej jedno zobowiązanie starsze niż rok, na którym nie mamy żadnych opóźnień w spłacie.

Co, jeśli macie w swojej historii kredyt źle spłacane? Jeśli jest to kredyt już zamknięty, należy złożyć w banku pismo wycofujące zgodę na przetwarzanie danych zarówno przez bank jak i przez BIK. Wzór takiego pisma znajdziecie  poniżej. Musicie się w nim powołać na nr umowy i najlepiej na datę całkowitej spłaty. List należy wysłać do centrali banku z potwierdzeniem nadania. Można też złożyć w oddziale banku, ale należy wówczas poprosić o kopię wraz z pieczątką i datą wpływu pisma do oddziału.

Jeśli chcesz pobrać wzór pisma kliknij poniższy link:

do BIK

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*