Staż. Szansa na pracę czy wyzysk?

Konkurs na Blog Roku 2015

Czym tak naprawdę jest dziś staż?

Staż to szansa zarówno dla pracownika jak i dla pracodawcy. Dziś młodzi ludzie narzekają, że nie są w stanie znaleźć pracy, gdyż niemalże wszędzie wymagane jest od nich doświadczenie. Skąd mają je zdobyć, jeśli nikt ich nie chce zatrudniać? Dlaczego pracodawcy nie chcą dać szansy ludziom młodym, zaraz po szkole?  Patrząc od strony pracodawcy sprawa wydaje się być logiczna. Pracodawca poszukuje pracownika, osoby, która swoją pracą wpłynie na zysk firmy. Aby pracownik stał się osobą przydatną w danej firmie musi wypracować taki dochód, który pozwoli na opłacenie kosztów jego zatrudnienia, a więc pensji, składek ubezpieczeniowych, podatków oraz wyposażenia stanowiska a przy tym wypracuje dodatkową kwotę, która będzie stanowiła czysty zysk dla firmy. Biorąc pod uwagę dzisiejsze stawki pracownik musi wypracować kwotę minimum 3000 zł aby ktokolwiek chciał go zatrudnić. Biorąc pod uwagę poziom edukacji przygotowujący młode osoby do praktycznego wykonywania zawodu jest to bardzo trudne. Dziś szkoły nastawione są głównie na wiedzę ogólną, która wymaga wielomiesięcznej, praktycznej obróbki zanim stanie się przydatna w wykonywaniu jakiegokolwiek zawodu. Dużo łatwiej mają osoby, które wychowywane są przez rodziców prowadzących własne działalności gospodarcze. Siłą rzeczy dzieciaki wiele się uczą podpatrując rodziców, czy będąc świadkami rozmów telefonicznych, gdyż osoby mające swoje własne firmy rzadko kiedy mogą sobie pozwolić na pracę od 8 do 16. Zwykle telefony nie milknął przed godziną 21.00 a praca często przynoszona jest także do domu.

Dlatego też pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych i niedoświadczonych ludzi, gdyż jest to bardzo duża inwestycja finansowa ale również inwestycja czasu. Wyuczenia pracownika powoduje kolejne koszty, gdyż inna osoba zamiast wykonywać swoje obowiązki, musi poświęcać swój czas na uczenie nowicjusza. A więc już w tym samym czasie nie zarabiają aż dwie osoby w firmie.

Czym jest więc staż? Staż jest próbą pogodzenia obu stron. Przyszły pracownik dostaje szansę odbycia rocznego szkolenia w firmie, w której bardzo często ma szansę pozostać na dłużej. Pracodawca natomiast dostaje szansę niemalże bezpłatnego wyszkolenia sobie pracownika, który po roku czasu ma szansę być najlepszym z najlepszych w firmie.

Kto więc za to płaci?

Po stronie pracodawcy pozostaje koszt zorganizowania miejsca pracy oraz zapewnienie osoby szkolącej, która poświęci swój czas na wykształcenie nowego pracownika. Wynagrodzenie, jakie otrzymuje pracownik, jest nazywane stypendium i pokrywa je Urząd Pracy.

Bardzo często stażyści skarżą się, że są wyzyskiwani i taka opinia krąży po internecie. Czy słusznie?

Pracodawca składający wniosek w Urzędzie Pracy o przydzielenie stażysty przedstawia w nim swój program stażu. Każdy stażysta ma prawo zapoznania się z nim a nawet przedyskutowania z pracodawcą. Jeśli przebieg stażu nie zgadza się z jego programem to fakt ten można zgłosić w Urzędzie Pracy. Każdy stażysta musi też wziąć pod uwagę, że przygotowanie do pracy wiąże się z poznaniem od podstaw funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Nie wymagajmy więc, aby pracodawca zaczął swoje szkolenie od posadzenia stażysty na stanowisku dyrektora zarządzającego. Każdy, kto poważnie myśli o pracy powinien być zainteresowany strukturą pracy każdego działu, bo taka wiedza przyda się zarówno w tej firmie jak i w każdej innej. Jest też idealnym przygotowaniem do poprowadzenia swojej własnej działalności gospodarczej. Co zrobić, aby przyszły pracodawca chciał nas zatrudnić? Przede wszystkim należy dołożyć wszelkich starań, aby nasza praca miała przełożenie w zyskach płynących dla przedsiębiorstwa. Jeśli tak będzie, to żadnemu pracodawcy nie będzie się opłaciło zwalniać dobrze wyszkolonego pracownika, który bez trudu zaroi i na siebie i na zysk w firmie. W przeciwnym wypadku lepiej będzie wziąć nowego stażystę.

Podziel się tym artykułem ze swoimi znajomymi, którzy być może zastanawiają się, czy warto brać udział w stażach. Jeśli jesteś z okolic Nowego Dworu Mazowieckiego i chciałbyś odbyć staż w zaprzyjaźnionej firmie to prosimy o telefon pod nr 733 37 37 12.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*