20,03 zł miesięcznie na dojazdy do pracy. Jak zmieścić się w tej kwocie?

Konkurs na Blog Roku 2015

Ile wydajemy na codzienny transport? Za dużo. Przede wszystkim absolutnie nie kontrolujemy tej kwestii.

Co jest bardziej opłacalne? Jak w rzeczywistości podejść do tematu wydatków na dojazdy do szkoły i pracy. Czy jest szansa zmieścić się w kwocie, jaką co miesiąc daruje nam Państwo odliczając tzw. koszty uzyskania przychodu?

Rozpatrując tą kwestię musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę następujące parametry:

1. Czas. Sprawdź, czym szybciej dojedziesz do pracy? Często komunikacja miejska ma do dyspozycji buspasy, które się nie korkują lub korkują mniej. Problem pojawia się jednak w przypadku, kiedy mamy przesiadkę lub kilka przesiadek. Czas oczekiwania na następny środek transportu zniweluje nam czas, jaki nadrobiliśmy jadąc metrem lub specjalnymi pasami dla autobusów. Więc jeśli czas dojazdu z pracy i do pracy komunikacją miejską zajmuje nam godzinę, to jest to jeszcze do zniesienia. Gorzej, jeśli zajmuje nam to 2-3 godziny. Jest to czas, w którym niewiele możemy zrobić, raczej nie przynosi on nam korzyści materialnych. Rozwiązaniem jest wykorzystanie tego czasu na edukację poprzez czytanie  książek  lub słuchanie audiobooków.

2. Koszt rzeczywisty. Należy policzyć, ile kosztuje nas dzienny wydatek na podróż do pracy i z pracy. Jeśli poruszasz się komunikacją miejską to zapewne korzystasz z biletów miesięcznych. Sprawdź, czy rzeczywiście potrzebujesz okresowego biletu sieciowego. Być może na co dzień wykorzystujesz tylko jedną linię autobusową lub tramwajową. Przelicz, czy nie opłaca Ci się wykupić okresowego biletu na daną linię?

3. Koniecznie sprawdź kto z Twoich okolic dojeżdża do Twojej pracy, lub w jej pobliże, własnym samochodem. Dogadajcie się i wspólnie jeździjcie do pracy. Wówczas koszty podróży można rozłożyć na 2 a nawet na 5 osób. Nie ma sensu wozić powietrza w samochodzie na miejscach pasażerów.

4. W ekstremalnych sytuacjach należy pomyśleć o przeprowadzce. Osobiście znam 2 osoby, które codziennie pokonują trasę z Łodzi do Warszawy i z powrotem. Jeśli ktoś pracuje w stabilnej firmie i wiąże z nią swoją przyszłość a przy tym to miejsce daje lepsze możliwości pracy i życia dla pozostałych członków rodziny zalecałabym przemyśleć sprawę ewentualnej przeprowadzki.

5. Praca w domu. Coraz częściej firmy decydują się na  powierzenie pracy swoim pracownikom w systemie tzw home office. Pracownik część lub wszystkie swoje obowiązki wykonuje w swoim domu. Taki system pozwala na oszczędności zarówno w firmie jak i w budżecie domowym. Zastanów się, czy Twoja praca wymaga obecności w firmie? Może sam zaproponuj swojemu szefowi taki system pracy, np raz czy dwa razy w tygodniu. Musisz jednak pamiętać, że w domu znacznie trudniej jest się zmobilizować do pracy.

Pamiętaj, że Twój pracodawca co miesiąc odlicza Ci od Twojego przychodu  tzw. koszt uzyskania przychodu. W 2015 roku jest to kwota 111,25zł miesięcznie, jeśli jesteś zatrudniony na etacie u jednego pracodawcy. Od kwoty tej nie płacisz podatku. Czyli tak naprawdę zostaje w Twojej kieszeni około 20,03 zł miesięcznie, które mają pokryć koszty Twojego dojazdu do pracy. Czy jest to wystarczająca kwota?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*