Jak panować nad Złotusiami pracującymi w dziale zarządzania naszym miejscem zamieszkania?

Konkurs na Blog Roku 2015

Man with Calculator and the cost of Living

Ten dział zazwyczaj wymaga od nas najwięcej nakładów finansowych. Nasze Złotusie muszą tu co miesiąc obsłużyć następujące zobowiązania:

1. Rata kredytu hipotecznego. Przynajmniej raz w roku w okresie wiosennym lub jesiennym powinieneś się udać do niezależnego doradcy kredytowego, aby przeanalizować swoje warunki z aktualnymi warunkami kredytu hipotecznego. Dlaczego wiosną i jesienią? Bo to okres promocji. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na marżę, która musi być niższa oraz na dodatkowe koszty, których nie powinno być. Finalnie powinna być mniejsza rata bez wydłużania okresu kredytowania. Jeśli chcesz skorzystać z mojego ponad 10-letniego doświadczenia, to zadzwoń lub napisz (tel. 773 37 37 17, e-mail: hipoteka@home.pl) a ja bezpłatnie dokonam takiej analizy.

2. Czynsz. Tu niestety nie za wiele da się skorygować. Jeśli masz wspólnotę mieszkaniową to może warto zainteresować się wysokością opłat za administrowanie nieruchomością. Konkurencja na rynku jest ogromna i często udaje się wynegocjować jakieś niższe stawki, co ma przełożenie na miesięczny czynsz lokatorów.

3. Opłata za wodę. Temat rzeka…. Podstawowe zasady: myjesz zęby-zakręcaj wodę, bierzesz prysznic-zmocz ciało, zakręć wodę, namydl się i dopiero wtedy odkręć wodę do płukania. Jesteś zwolennikiem kąpieli w wannie? Pomyśl o obniżeniu temperatury kąpieli o 1 stopień. Nie odczujesz tego bardzo, a zużyjesz o wiele mniej ciepłej wody niż zimnej. Nalej o 10 cm mniej wody, niż zwykle nalewasz, to też da Ci oszczędności. Zmywarka i pralka to dwa urządzenia oszczędzające wodę. Załóż na kran w kuchni perlator. Temu tematowi zostanie poświęcony oddzielny wpis, wówczas dokonam porównania na liczbach i kwotach, ale nie czekaj, już dziś zacznij oszczędzać.

4. Opłaty za energię. Wyłącz wszystkie urządzenia na tzw. stand by. Pozakładaj listwy z wyłącznikami, które pozwolą Ci jednym kliknięciem wyłączyć kilka urządzeń na raz np. przed wyjściem z domu lub na noc. Wymień żarówki na energooszczędne. Gotuj w czajniku elektrycznym tylko tyle wody,ile jest Ci naprawdę potrzebne. Na ten temat też powstanie oddzielny wpis, zachęcam do śledzenia.

5. Opłata za gaz. Gaz w kuchni nie stanowi dużego obciążenia budżetu, ale podobnie jak w przypadku czajnika bezprzewodowego, może warto zwrócić uwagę, czy za każdy razem gotujemy tyle wody, ile potrzebujemy? Jeśli masz dom ogrzewany gazem dokładnie kontroluj jego zużycie, czasem obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1 stopień spowoduje spore oszczędności. Nie ogrzewaj całego domu w czasie, kiedy jesteś w pracy. W dzisiejszych czasach termostaty dają możliwość takiego sterowania piecami, aby zużycie gazu było jak najmniejsze. Rozważ ewentualną wymianę urządzenia, jeśli nie posiada ono takich opcji.

6. Opłaty za internet i TV. Sprawdzaj i testuj. Konkurencja jest duża. Coraz więcej ofert sprzedawanych jest w pakietach np telefon + TV + internet. Zanim wyślesz swoje Złotusie do Twojego dostawcy, sprawdź, czy nie uda się zmniejszyć rachunków. Jeśli nawet masz umowę na czas określony, poproś o rabat, przedstaw ofertę konkurencji.

 

Jak widzisz, jest parę rzeczy, na których można zaoszczędzić kilka Złotusiów. Podstawą jest kontrola. Wypracuj sobie nawyk sprawdzania dokładnie rachunków, które płacisz co miesiąc. Musisz mieć świadomość, za co płacisz i na co pracujesz. Zapisuj miesiąc po miesiącu i obserwuj, jak zmniejszają się rachunki. Porozmawiaj z rodziną na temat oszczędzania prądu i wody. Możesz ustalić, że każdy dostanie ustalony % z zaoszczędzonej kwoty, albo ustalcie sobie jedną rzecz, z której będą korzystać wszyscy i na nią odkładajcie zaoszczędzone pieniądze. Czy wakacje zagranicą są dobrym pomysłem, żeby mieć motywację do oszczędzania? Dlaczego zagranicą? Bo od jakiegoś czasu twierdzę, że mnie nie stać na wakacje w Polsce, ale o tym w innym wpisie już niebawem. Czytaj, obserwuj i komentuj. Dzięki temu będę wiedziała, o czym pisać i jak to o czym pisze ma być dla Ciebie jeszcze bardziej wartościowe.

Man with Calculator and the cost of Living

Man with Calculator and the cost of Living

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*