Pieniądze szczęścia nie dają – naukowo udowodnione!!!!

Konkurs na Blog Roku 2015

Od lat toczy się spór o powiedzenie: pieniądze szczęścia nie dają. Ci, którzy ich nie mają nie zgadzają się z tym, bo najczęściej ich marzeniem jest posiadać dużo pieniędzy. Z powiedzeniem tym zgadzają się jednak Ci, którzy nie bardzo mają ochotę na jakiekolwiek zmiany w życiu powodujące wzrost ich przychodów. Jest jeszcze trzecia grupa osób, które ubóstwo traktują jako wartość, bo taką naukę wynieśli ze swojej wiary, więc przysłowie jest w ich przypadku jak najbardziej trafione.

A jak jest naprawdę? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sobie najpierw zdać sprawę z tego, czym jest szczęście, jak je zmierzyć i jak sprawdzić, co ma na nie wpływ.

Po badaniach przeprowadzonych zarówno przez biologów, psychologów i socjologów okazało się, że nasze szczęście można podzielić na 3 części:

-50% naszego szczęścia jest uwarunkowane genetycznie! Niewiarygodne, ale urodziliśmy się z pewnym potencjałem i właściwie na tą część mamy bardzo niewielki wpływ.

-10% naszego szczęścia jest zależne od sytuacji „tu i teraz” To są nasze doświadczenia, nasza sytuacja materialna, wydarzenia danego dnia i okresu, nasz wiek a nawet religia.

40% naszego szczęścia jest zależne od naszego nastawienia. To ta część, na którą sami mamy ogromny wpływ. To sposób, w jaki interpretujemy naszą rzeczywistość (szklanka w połowie pełna lub w połowie pusta), to sposób w jaki myślimy, to również nasze przekonania. Na tą część ma również wpływ środowisko, w jakim się obracamy. Trudno utrzymać promienny nastrój przebywając wśród mruków. To rzeczywistość, która nas otacza, którą do siebie dopuszczamy, to wiadomości z TV i z brukowych gazet.

Całe 40% szczęścia, za które jesteś sam odpowiedzialny.

Więc gdzie tu są pieniądze? Pieniądze przewijają się zarówno przez dziesięcioprocentową część, jak i przez tą czterdziestoprocentową. Nie są jednak bezpośrednim wyznacznikiem szczęścia.

Czym więc są pieniądze? Co nam dają?

Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, stabilności. Wydawanie pieniędzy na przyjemności sprawia nam radość. Bez poczucia bezpieczeństwa i stabilności mamy wielkie szanse, aby nasze 10% odpowiedzialne za okoliczności zewnętrzne działało na poczucie nieszczęścia. Ciężko nam będzie również zapanować nad pozytywnym odbieraniem świata, jeśli z tyłu głowy będziemy mieć niepopłacone rachunki i telefony od wierzycieli. Dlatego tak ważna jest dbałość o finanse, bo chociaż pieniądze same w sobie szczęścia nie dają to jednak powodują, że mamy większy wpływ na nasze samopoczucie.


 

Jeśli uważasz, że wiedza jaką Ci przekazałam może mieć wpływ na innych ludzi, będzie mi niezmiernie miło, jeśli pozostawisz tu swój komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*