Zgubny wpływ pozytywnego myślenia.

Konkurs na Blog Roku 2015

Na ulicach szaro i brudno. Chłód, wilgoć i wiatr przenikają przez nasze ubrania. Mijamy na ulicach zmęczonych i smutnych ludzi. Pędzą pomiędzy pracą a domem. W między czasie, w biegu załatwiają  jakieś sprawy, zakupy.

Inaczej ma się sprawa w mediach społecznościowych. Tam jest kolorowo i wesoło. Uśmiechnięte twarze (ewentulanie z dziubkiem, ale też w dobrym nastroju). Na tablicach pełno wpisów motywacyjnych. A wśród nich góruje jeden temat. MYŚL POZYTYWNIE.

MYŚL POZYTYWNIE jest receptą na zdrowie, na mądrość, na miłość, na szczęście, na kasę, na pracę, na związki, na udany obiad, na grzeczne dzieci….. Jeśli ktoś nie ma co powiedzieć, wrzucenie jakiejś grafiki z hasłem: MYŚL POZYTYWNIE z pewnością przyniesie odzew w postaci lajków.

Zastanawiam się, ile osób przez takie „pozytywne myślenie” zawaliło swoje życie. Od dawna wiadomo, że samo myślenie nic nie da. Do efektów potrzebne jest działanie. Każda pozytywna myśl powinna być natychmiast poparta działaniem. Wtedy jest szansa na jakiekolwiek zmiany. „myśl pozytywnie” powinno być katalizatorem wywołującym reakcję. Nigdy zaś sposobem samym w sobie.

Mnie bardziej przeraża to, jak slogan „myśl pozytywnie” wykorzystywany jest do zatuszowania pewnych spraw, do spowodowania, aby człowiek wyłączył wszelkie funkcje kontrolne, aby przestał analizować. W ten sposób łatwo manipulować ludźmi. Źle się dzieje w firmie? Myśl pozytywnie i tak nie masz na to wpływu. Nie masz efektów w pracy? Myśl pozytywnie, kiedyś przyjdą. Mąż się znęca nad Tobą? Myśl pozytywnie, kiedyś mu przejdzie, przecież on tak z miłości. Jesteś otyła, bo nie dbasz o dietę? Myśl pozytywnie, waga sama spadnie, kochanego ciała nigdy za wiele. Przykładów można mnożyć tysiące.

Myślenie pozytywne jest istotne. Myślenie negatywne jest bardzo zgubne. Ale najważniejsze jest myślenie racjonalne. Umiejętność analizy. Podejmowanie działań zmierzających do pozytywnych zmian. Myśl. Analizuj. Oceniaj. Działaj. Wtedy będzie dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*